Reggel, amikor már a harmadik ébresztés után is alig sikerül felkelteni a gyerekeket, gyorsan bedobok egy kávét, és közben fejben már a napi teendőkön pörgök. Munka, bevásárlás, ebéd, házi feladat, mosás… És mire este végre mindenki elalszik, egy pillanatra leülök, és érzem: teljesen kimerültem. De vajon miért érezzük ezt ilyen sokan?
A MoNa legfrissebb kutatása szerint a magyar anyák 97%-a nehéznek érzi a munka és a családi élet összehangolását. Az „intenzív anyaság” és a „tökéletes anya” mítosza folyamatos nyomás alatt tart bennünket: úgy érezzük, mindenben maximálisan kell teljesítenünk. És ha nem sikerül? Jön a bűntudat. A megfelelési kényszer. A kritikus belső hang, amely sosem hagy minket pihenni.
Miért vagyunk ennyire kimerültek?
A kutatásunk nemcsak érzésekre, hanem konkrét adatokra is rávilágít. Az anyák többsége nemcsak a gyermeknevelés és a háztartás miatt érzi magát túlterheltnek – más, láthatatlan tényezők is közrejátszanak ebben:
- A gazdasági bizonytalanság miatt az anyák 89%-a aggódik a családi pénzügyek miatt. Egyre többen érzik úgy, hogy a megélhetés fenntartása mellett alig marad tér a minőségi együttlétre és a pihenésre.
- A gondoskodási terhek folyamatosan nőnek: Az anyák 90%-a attól tart, hogy hamarosan nemcsak a gyermekei, hanem idős szülei vagy más családtagjai gondozása is az ő vállára nehezedik.
- A munkahelyek nem támogatják eléggé az anyákat: A rugalmas munkaidő, a távmunkalehetőség és a családbarát szemlélet még mindig nem elérhető mindenhol, így sokan érzik úgy, hogy a munka-magánélet egyensúlya csak egy illúzió.
- A társadalmi elvárások irreálisak: A kutatás szerint az anyák 80%-a érzi, hogy a társadalom túl sokat követel tőlük – egyszerre kellene gondoskodónak, türelmesnek, sikeresnek, háztartásbelinek és fáradhatatlannak lenniük.
És ha mindez még nem lenne elég, a kéretlen tanácsok és kritikák is sok anyát érintenek – a kutatás szerint több mint 50%-unk rendszeresen kap olyan megjegyzéseket, amelyek tovább növelik az önbizalomhiányt és a megfelelési kényszert.
Hogyan változtathatunk ezen?
A jó hír az, hogy nem kell ebben egyedül maradnunk. A túlterheltség érzésének csökkentése és a saját jól-létünk megőrzése nem luxus, hanem alapvető szükséglet. Néhány dolog, amit mindannyian megtehetünk:
- Ne higgyük el a tökéletes anyaság mítoszát! Nem kell minden pillanatban 100%-ot nyújtanunk. Az „elég jó” anya is bőven elég!
- Kérjünk és fogadjunk el segítséget. Ez nem gyengeség, hanem az egyik legnagyobb erősség. Legyen szó egy baráti beszélgetésről, pár órányi gyerekvigyázásról vagy akár egy őszinte kérdésről – nem vagyunk egyedül!
- Közösségben erősek vagyunk. Azok az anyák, akik anyakörökben, támogató közösségekben vesznek részt, bizonyítottan kisebb mentális terhet éreznek. A kapcsolódás nemcsak lelkileg, hanem gyakorlati szinten is segíthet.
- Merjünk beszélni a kihívásainkról. A változás azzal kezdődik, hogy kimondjuk az igazságot. Ha többen állunk ki az anyák valós helyzetéért, a társadalom és a munkahelyek is előbb-utóbb felismerik, hogy változtatni kell.
A MoNa-nál hiszünk abban, hogy együtt könnyebb. Hiszünk a közösség erejében, a támogató kapcsolódásokban, és abban, hogy minden anya megérdemli a támogatást és az elismerést.
Ha kíváncsi vagy, milyen kihívásokkal nézünk még szembe, és hogyan formálhatjuk közösen a jövőt, nézd meg kutatásunk teljes eredményeit!
A teljes kutatási anyag itt elérhető: https://anyatermeszet.hu/eredmenyek
Te mit gondolsz? Mi jelentette neked a legnagyobb kihívást az anyaságban? Oszd meg velünk kommentben vagy a közösségünkben – mert együtt mindig könnyebb! 💕
#AnyákHangja #MentálisTerhek #IntenzívAnyaság #ElégJóAnya #MoNaKözösség #TámogatóKözösség