Intenzív anyaság kutatás eredményei
Mi az intenzív anyaság?
Az intenzív anyaság fogalmát Sharon Hays vezette be, és azt írja le, hogyan alakult ki az a társadalmi norma, amely az anyákat „mindentudó, mindig jelenlévő, teljes odaadással dolgozó” szülőkként ábrázolja. A kultúra azt sugallja, hogy minden döntésünknek óriási hatása van gyermekeink jövőjére, miközben elvárja, hogy a család és a karrier között is egyensúlyozzunk – hibák nélkül.
Az intenzív anyaság társadalmi elvárása nemcsak bűntudatot és szorongást okoz, hanem súlyosan befolyásolja az anyák mentális és fizikai egészségét:
- 75%-unk érzi úgy, hogy nem tud megfelelni a “jó anya” ideáljának. (Schiffrin et al., 2015)
- Az anyák 65%-a nem talál időt önmagára, ami szorongáshoz és kiégéshez vezet. (Rizzo et al., 2013)
- A dolgozó anyák 40%-a küzd a munka és a család egyensúlyának megteremtésével, ami hosszú távon kiégést eredményez. (Horrell, 2018)
Az anyák, akik rendszeresen részt vesznek támogató közösségekben, akár 40%-kal kevesebb stresszt élnek át, és erősebb önbizalomról számolnak be. (Thoits, 2011)

Mit mondanak a nemzetközi kutatások az intenzív anyaságról?
Az intenzív anyaság fogalmát Sharon Hays vezette be, és számos kutatás vizsgálta azóta, milyen hatással van ez az elvárásrendszer az anyák életére:
Mentális egészségre gyakorolt hatás
- Az anyák 75%-a számolt be arról, hogy a folyamatos elvárások stresszt és bűntudatot okoznak. (Schiffrin et al., 2015)
- A kisgyermekes anyák körében gyakoribb a depresszió, különösen akkor, ha nem kapnak társadalmi támogatást.
-
Közösségek és támogatás
- A támogató női körök erősítik az önbizalmat és csökkentik az izoláció érzését.
- Az anyák, akik rendszeresen részt vesznek támogató közösségekben, akár 40%-kal kevesebb stresszt élnek át. (Thoits, 2011)
Munka és család közötti egyensúly
- Az anyák 40%-a érzi úgy, hogy nem tud visszatérni a munkaerőpiacra a gondoskodási terhek miatt. (Horrell, 2018)
- A “jó anya” ideáljának megfelelni kívánó dolgozó anyák gyakran túlterheltek, ami kiégéshez vezethet.
A MoNa kutatása…
Azért indítottuk el mi is a saját kérdőívünket, hogy megtudjuk, hogyan vélekednek minderről az anyák itthon, Magyarországon. Mennyire érezzük mi, anyák a tökéletes anyaság eszményének nyomását, a társadalmi elvárásokat? Hogyan priorizálunk, mi az, amire már nem marad időnk, mikor kérünk segítséget és kitől? Mikor fordulunk egymáshoz segítségért, támogatásért? És ha megtesszük, milyen is az a közösség, ami segít, kik segítenek? Az Anyakörök segítenek-e?
MIT MOND A KUTATÁSUNK?
MoNa kutatás 2024 Start On!
- A magyar anyák 80%-a szerint a társadalmi elvárások irreálisan magasak.
- 97%-uk küzd azzal, hogy összehangolja a munkát és a családi életet.
- 89% aggódik pénzügyi helyzete miatt, 90% pedig az idősgondozási terhekkel is szembesül.
- Az anyák több mint fele rendszeresen kap kéretlen kritikákat és tanácsokat, amelyek növelik az önbizalomhiányt.
- Azok az anyák, akik közösségben működnek, lényegesen kisebb mentális terhet éreznek, mint azok, akik egyedül küzdenek meg a mindennapi kihívásokkal.
- 90% érzi a gondozási terhek növekedését.
Tények, kihívások és lehetőségek
Anyának lenni csodálatos… de vajon tényleg mindig így érezzük?
📌 A tökéletes anyaság mítosza és az intenzív anyaság nyomása
A mai anyáktól elvárják, hogy egyszerre legyenek gondoskodó, türelmes, mindig elérhető szülők, miközben a háztartás vezetése, a munkahelyi helytállás és az önmegvalósítás is „kötelező”. Ez a kettős nyomás rengeteg anyát kimerít és szorongással tölt el, mert úgy érzik, hogy bármennyire is igyekeznek, sosem elég jók.
📌 A társadalmi elvárások romboló hatása
A kutatásunk szerint az anyák 80%-a érzi úgy, hogy a társadalom irreálisan magas elvárásokat támaszt velük szemben. Ez a megfelelési kényszer gyakran mentális kimerültséghez, önbizalomhiányhoz és folyamatos bűntudathoz vezet. A külső kritikák és kéretlen tanácsok csak tovább fokozzák ezt a nyomást.
📌 A láthatatlan munka és a családmenedzsment terhei
A magyar anyák döntő többsége (közel 90%) úgy érzi, hogy a háztartás és a gyermeknevelés felelőssége aránytalanul rájuk hárul, miközben a munka-magánélet egyensúlyának fenntartása szinte lehetetlen feladat. A családi munkamegosztás továbbra is egyenlőtlen, ami növeli az anyák fizikai és mentális terheit.
📌 Munkahelyi támogatás hiánya
A kutatás szerint az anyák 97%-a nehézségként éli meg a munka és anyai szerep közötti egyensúly megtartását. 38,8%-uk nem érzi támogatottnak magát munkahelyén, sokan pedig egyáltalán nem ismerik a családbarát lehetőségeket. A rugalmas munkavégzés, a távmunka vagy a részmunkaidő még mindig nem elérhető sok munkahelyen.
A MoNa főbb következtetései és irányai
- A közösség ereje – Anyakörök, női körök, támogató közösségek csökkentik a mentális terhelést és megerősítik az anyákat.
- A közösségi szülőség támogatása – Az egyenlőségre törekvő, felelős szülői szerepmegosztás kulcs a fenntartható anyasághoz.
- Anyák vezetői és krízismenedzsment készségei – Az anyaság során megszerzett kompetenciák értékesek a munkahelyeken és a társadalomban is.
- A természet gyógyító ereje – A természethez való kapcsolódás csökkenti a stresszt, erősíti az érzelmi egyensúlyt, és segít visszatalálni önmagunkhoz az anyaság kihívásai közepette látni.
- Szemléletformálás az intenzív anyaságról – Az anyák nem egyedül felelősek a gyermeknevelésért, és nem kell mindig mindennek tökéletesen megfelelniük.
Az anyák képességei
Az anyák nap mint nap vezetői és krízismenedzsment helyzetekben mozognak. Ezek a képességek nem csupán a családi életben, hanem munkahelyeken, közösségekben és társadalmi kezdeményezésekben is hatalmas értéket képviselnek.
Bár az anyaság óriási kihívásokat jelent, a kutatás azt mutatja, hogy az anyák elképesztő képességeket fejlesztenek ki, amelyek elengedhetetlenek a gyorsan változó világban.
- Reziliencia és alkalmazkodóképesség – Az anyák megtanulták, hogyan kezeljék a váratlan helyzeteket és hogyan maradjanak rugalmasak a mindennapokban. Válságok idején létfontosságú.
- Problémamegoldás és döntéshozatal – Gyors reakció, kreativitás és hatékony megoldások keresése minden helyzetben. A változó világ elengedhetetlen készsége
- Konfliktuskezelés és érzelmi intelligencia – Megnövekedett empátia, hatékony kommunikáció, jobb kapcsolódás a környezetükhöz. Erős közösségek és jó vezetők alapj
- Időgazdálkodás és logisztika – Az anyák igazi mesterei a multitaskingnak és az időmenedzsmentnek. Bármely munkahelyen értékes képességek
- Türelem és stresszkezelés – Az anyaság során fejlődik a kitartás, az önkontroll és a mentális ellenálló képesség.
- Stratégiai gondolkodás és rendszerszintű tervezés – egy vezető legfontosabb eszközei

nők, anyák hajrá!
És mindez nemcsak az anyaságban számít!
Gondolj bele: ha minden nap képes vagy kezelni a váratlan helyzeteket, gyors döntéseket hozni, érzelmileg támogatni másokat és átlátni egy teljes rendszer működését – akkor miért is ne lenne helyed a munkahelyeken, közösségekben, vezetői szerepekben?
Itt az idő, hogy felismerjük és elismerjük az anyaság során megszerzett tudást és készségeket! Az anyák nemcsak a családokat tartják össze, hanem közösségeket építenek, változásokat indítanak el és új utakat nyitnak a világban.
A MoNa hisz abban, hogy az anyák nemcsak gondoskodók, hanem vezetők, innovátorok és a jövő formálói is. Itt az idő, hogy ezt együtt kimondjuk és megmutassuk!
Csatlakozz hozzánk, olvasd el a kutatásunkat, és légy részese egy támogató közösségnek, ahol az anyák ereje valóban láthatóvá válik!
Anyák, nők, közösségek – együtt egy erősebb világért!

Miért fontosak az anyakörök?
az anyaság kapcsolódás
A kutatás szerint az anyák 75%-a érzi úgy, hogy a társadalmi elvárások túl nagy nyomást helyeznek rájuk. Az anyakörök biztonságos teret adnak arra, hogy ezeket a nyomásokat ledobjuk magunkról.
„Az anyakör volt az első hely, ahol nem éreztem, hogy versenyeznem kell. Itt nem számít, hogy szoptatok-e vagy tápszerrel etetek, hogy hordozok-e vagy babakocsizom – itt mindenki egyformán anya.”
Az anyakörök nem ítélkeznek. Nem számít, hogy hogyan neveled a gyerekedet – a lényeg az, hogy te is számítasz.

A segítségkérés erő
A kutatás egyik legérdekesebb eredménye, hogy azok az anyák, akik könnyebben kérnek segítséget, elégedettebbek az anyai szerepükkel. Az anyakörök pont erre adnak lehetőséget: hogy megtanuljuk, hogy nem kell mindent egyedül csinálni.
A közösségben olyan anyákkal találkozhatsz, akik pontosan értik, milyen érzés egyszerre szeretni az anyaságot, mégis néha belefáradni. Itt megtapasztalhatod, hogy a támogatás nemcsak elérhető, hanem természetes is.
Az anyakörök gyakorlati segítséget is nyújtanak
Nemcsak érzelmi támogatásról van szó – hanem valódi, kézzelfogható segítségről is.
A kutatás szerint azok az anyák, akik több gyereket nevelnek, nagyobb eséllyel keresnek közösséget, hiszen a logisztikai kihívások és a mindennapi terhek egyre nagyobbak.
Egy anyakörben:
🌺 Megoszthatod a tapasztalataidat, és meghallgathatod másokét.
🌺 Tanácsokat kaphatsz olyan anyáktól, akik már végigmentek azokon a kihívásokon, amikkel te most küzdesz.
🌺 Megtanulhatod, hogyan egyszerűsítsd az otthoni teendőket, és hogyan találj egyensúlyt az anyaság és önmagad között.
A közösségi szülőség
A közösségi szülőség azt jelenti, hogy nem egyedül kell megbirkóznod az anyaság kihívásaival.
A régi időkben a nagycsaládok és a szomszédság jelentették a támogató közeget, ma ezt az anyakörök és támogató női közösségek adják vissza, valamint egy új fogalom, a közösségi szülőség.
Mi tartozik ide:
- Anyakörök és támogató csoportok
- Közösségi lakhatási megoldások, co-housing, öko közösségek
- Anyaközpontok
- Alternatív és közösségi iskolák, óvodák
- Közös gyerekfelügyelet, egymás gyerekeire vigyázás, anyataxi, közös megoldások
- Közösségi főzés, komatál
- Közösségi gazdaság, ingóságok, eszközök megosztása

Anyakörök
Nem kell egyedül végigmenni ezen az úton. Egy anyakör:
✔ Biztonságos tér, ahol önmagad lehetsz.
✔ Egy hely, ahol nem kell megfelelned – csak kapcsolódnod.
✔ Lehetőség, hogy új emberekkel találkozz, és erősítsd a kapcsolataidat.
🌿 Ha szeretnéd megtapasztalni, milyen egy támogató közösség része lenni, csatlakozz a MoNa női köréhez!
📖 Olvasd el blogunkat az anyakörök erejéről és a közösségi szülőségről!
🌸 Kapcsolódj más anyákhoz, és éld meg az anyaságot könnyebben!

Ha elindulnál...
indítanál női vagy anyaközösséget
és szükséged lenne egy segítő kézre, jó gyakorlatokra, modellekre, képzésre, tanácsokra, nézz bele, mivel tudunk támogatni.
Ha fejlődnétek...
közösséged, szervezeted már működik, de megakadtatok, fejlődnétek, krízisbe kerültetek és támogatás, új perspektíva, új források, új projektekre lenne szükségetek, segítünk!
Hogyan hozz létre és tarts fenn egy közösséget? Pénzügyi, emberi és környezeti fenntarthatóság? Hogyan legyen bevételetek? Vállalkozzatok vagy adományt kérjetek?
Ha kapcsolódnál...
ha partnereket, inspiráló történeteket, nemzetközi projekteket keresel, olyan külföldi közösséget, akikkel szívesen együttműködnétek, akkor csatlakozzatok a hálózatunkhoz!

Köszönet a Stronger Roots projektnek és a NIOK-nak, tavaly év végén indítottunk egy kutatást az intenzív anyaságról. Ebben voltak fókuszcsoportos beszélgetések és mélyinterjúk és egy online kérdőív. Ezek eredményét már itt meg is nézheted:https://anyatermeszet.hu/eredmenyek/
A kutatás online kérdőíves részéhez még lehet csatlakozni, mert azt tervezzük, folyamatosan fogjuk értékelni az eredményeket időszakonként. Szóval van mód még arra, hogy kitöltsd, ha még nem tetted! https://anyatermeszet.hu/kutatas/
