Egy reggel, amikor épp próbáltam időben elindítani a gyerekeket az óvodába, közben pedig a munkahelyi e-mailek is beáramlottak a telefonomra, egyetlen gondolat cikázott a fejemben: hogy lehet ezt hosszú távon csinálni? A nap végére úgy éreztem, hogy se otthon, se a munkahelyemen nem adtam eleget. Ismerős érzés?
A MoNa friss kutatása szerint az anyák 38,8%-a nem érzi, hogy a munkahelye támogatná anyai szerepében, miközben 97%-uk küzd azzal, hogy összeegyeztesse a munkát és a családot. És még ha sikerül is egyensúlyozni, a társadalmi normák szerint az anyának kell „megoldania” a családi élet minden részletét – a láthatatlan munkától a háztartási feladatokig.
De mégis, miért ilyen nehéz?
Miért kell folyamatosan bizonyítanunk?
A modern anyák számára a munka és anyaság összehangolása olyan, mintha két világ követelményei közé szorulnának. Mindkettőben a maximumot várják el, de a rendszer még mindig nem biztosítja a feltételeket, hogy ezt fenntartható módon tegyük.
- Kevés a rugalmas munkalehetőség.
Bár egyre több helyen beszélünk róla, a valóság az, hogy sok anyának még mindig fix munkaidőben kell helytállnia, mintha a gyermeknevelés és a családi logisztika nem is létezne.
- Az anyák kevesebb előléptetéshez és fizetésemeléshez jutnak.
A kutatások azt mutatják, hogy a gyermekvállalás után a nők karrierje gyakran megtorpan, míg a férfiak keresete akár növekedhet is („fatherhood bonus” vs. „motherhood penalty” jelenség). - A társadalmi normák még mindig az anyákra hárítják a felelősséget.
Míg egy apát gyakran elismernek, ha időt szán a családjára, egy anyától ezt alapvető elvárásként kezelik – és ha a munkahelyén is teljesíteni szeretne, sokszor negatív megítélést kap.
Ez a kettős nyomás hosszú távon kiégéshez, önértékelési problémákhoz és állandó bűntudathoz vezethet.
Mit tehetünk?
A változás nem egyik napról a másikra történik, de ha egyre többen merünk beszélni róla, előbb-utóbb a rendszerek is alkalmazkodnak. Nekünk is van szerepünk abban, hogy a munka-magánélet egyensúlya ne csak elméletben létezzen.
- Követeljük a rugalmas munkavégzést!
A távmunka, a részmunkaidő vagy a rugalmas kezdési és befejezési idők nem extra kedvezmények – hanem lehetőségek arra, hogy az anyák is hatékonyan és kiegyensúlyozottan dolgozhassanak. - Álljunk ki magunkért!
Ne érezzük úgy, hogy bocsánatot kell kérnünk azért, mert nemcsak dolgozók, hanem szülők is vagyunk. A munkahelyi támogatás nemcsak az anyák érdeke, hanem a gazdaság és a társadalom szempontjából is kulcsfontosságú.
- Partneri hozzáállás otthon is!
A családmenedzsment nem lehet kizárólag az anyák feladata. A gyereknevelés és a háztartás közös felelősség kell, hogy legyen. - Közösségi támogatás!
Az anyakörök, női közösségek segíthetnek abban, hogy ne érezzük magunkat egyedül ezekkel a problémákkal. A támogatás és az erőforrások megosztása kulcs ahhoz, hogy hosszú távon is kiegyensúlyozottan tudjunk működni.
A MoNa kutatás rávilágít arra, hogy a jelenlegi rendszer még mindig nem működik az anyák számára – de egyre többen mondjuk ki, hogy változásra van szükség. A kérdés már nem az, hogy szükség van-e a családbarát munkahelyekre, hanem hogy mikor lesznek végre mindenki számára elérhetők.
Ha kíváncsi vagy, mit mutat a kutatás a magyar anyák helyzetéről, nézd meg az eredményeinket itt:
A teljes kutatási anyag elérhető itt: https://anyatermeszet.hu/eredmenyek
Te mit tapasztaltál a munka és anyaság egyensúlyával kapcsolatban? Írd meg kommentben vagy oszd meg velünk a közösségünkben! Mert együtt mindig erősebbek vagyunk. 💜
#MunkaÉsCsalád #AnyákÉsKarrier #RugalmasMunka #TámogatóKözösség #MoNaKözösség
Köszönet a Stronger Roots projektnek és a NIOK-nak, tavaly év végén indítottunk egy kutatást az intenzív anyaságról. Ebben voltak fókuszcsoportos beszélgetések és mélyinterjúk és egy online kérdőív. Ezek eredményét már itt meg is nézheted:https://anyatermeszet.hu/eredmenyek/ A kutatás online kérdőíves részéhez még lehet csatlakozni, mert azt tervezzük, folyamatosan fogjuk értékelni az eredményeket időszakonként. Szóval van mód még arra, hogy kitöltsd, ha még nem tetted! https://anyatermeszet.hu/kutatas/